Materiały dla uczniów z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat Bezpieczeństwo w czasie wakacji.

Cele: uświadamiasz sobie zagrożenia w okresie wypoczynku wakacyjnego, zwłaszcza nad wodą, potrafisz udzielić pierwszej pomocy sobie i osobom poszkodowanym, wiesz, w co powinna być zaopatrzona apteczka w czasie pieszych czy rowerowych wycieczek.

PK. Jakich zasad bezpieczeństwa powinieneś przestrzegać nad wodą?

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat.(EDB) Profilaktyka zdrowotna - lekcja powtórzeniowa.

Cele: powtórzenie i utrwalenie wiedzy o zdrowiu, zachowaniach prozdrowotnych i ryzykownych, zdrowym odżywianiu, szkodliwości używek, chorobach cywilizacyjnych, komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

PK. Jaka jest moja recepta na zdrowy styl życia?

8 czerwca

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat.(EDB)  Komunikacja interpersonalna w trosce o zdrowie.

Cele: rozróżniasz komunikację werbalną od niewerbalnej, znasz zasady dobrej komunikacji, wiesz, co może zakłócać komunikację, potrafisz być asertywny, posiadasz umiejętność negocjacji z rówieśnikami i dorosłymi.

PK. Czy postawa asertywności pomaga ci w relacjach z koleżankami/ kolegami?

Podr. str. 138-145.

Ćwiczenia 1/145.                                              Pozdrawiam

Temat.  Choroby cywilizacyjne.

Cele: podajesz definicję i charakteryzujesz choroby cywilizacyjne, wymieniasz przykłady i podział tych chorób, znasz przyczyny, objawy i skutki stresu, depresji, bulimii, anoreksji, uzależnień behawioralnych, chorób nowotworowych.

PK.  W jaki sposób żyć, aby zapobiec chorobom cywilizacyjnym?

Podr. str.129-137.

Ćwiczenia 2, 3, 4 str.137( sprawdz, czy potrafisz)

Z okazji Dnia Dziecka życzę Wam zdrowia, jak najlepszych ocen końcowych, bardzo dobrych wyników z egzaminu, przyjęcia do wymarzonych szkół ponadpodstawowych i spełnienia wszystkich zamierzeń.

Janusz Sternik.

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat: Zdrowie jako wartość. Zasady zdrowego stylu życia.

Cele: definiujesz pojęcie zdrowia, wymieniasz czynniki wpływające na jego prawidłowe funkcjonowanie, podajesz przykłady zachowań prozdrowotnych i ryzykownych dla zdrowia, doceniasz znaczenie aktywności fizycznej, badań profilaktycznych, racjonalnego odżywiania, unikania wszelkiego rodzaju używek.

PK. Jakie zagrożenia dla zdrowia stanowią: alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze?

Podręcznik str.120-127.  Ćwiczenia 1,2/128 ćwiczenie 3?128( sprawdz, czy potrafisz)

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat. Inne przypadki zagrażające zdrowiu i życiu.

Cele: znasz przyczyny, objawy zadławień, zawału serca, udaru mózgu, napadu padaczkowego, zatruć pokarmowych, porażeń prądem i użądleń, potrafisz udzielić pierwszej pomocy w w/w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia.

PK.  Okres wiosenny i letni sprzyja spacerom i rekreacji na świeżym powietrzu, ale niesie też niebezpieczeństwa, np. ukąszeniem przez kleszcza. Jak zapobiegać i chronić się przed atakiem tych pajęczaków, których jad może doprowadzić do poważnych chorób- boreliozy czy zapalenia opon mózgowych?

Podr. str.109-117.  ćwiczenia 2,3/118.

Proszę o odesłanie prac Andżelikę i Jakuba oraz Antka.

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat. Odmrożenia i wychłodzenie organizmu.

Cele: znasz przyczyny, objawy, stopnie odmrożeń, potrafisz udzielić pierwszej pomocy.

Pk.  Jak zapobiegać odmrożeniom i wychłodzeniu?

Odpowiedzcie na pytanie kluczowe.

Temat. Oparzenia termiczne.

Cele: wiesz, czym jest oparzenie,znasz jego przyczyny, objawy, potrafisz udzielić pierwszej pomocy.

PK. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Ćwiczenia: 2/108 - ustnie, 3,4/108 pisemnie.

Podr. str.104-106.

Proszę o odsyłanie wykonanych zadań. Pozdrawiam.

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat.Resuscytacja krążeniowo- oddechowa- utrwalenie wiadomości.

Ćwiczenia. Podaj numery alarmowe obowiązujące w Polsce.

Wymień przyczyny NZK , czyli nagłego zatrzymania krążenia(str.85.)

Napisz w punktach algorytm podstawowych zabiegów resuscytacyjnych(str.86)

Rozwiążcie krzyżówkę.

Pozdrawiam. Proszę Was o odsyłanie wykonanych prac !

krzyzowka-nr-2-pierwsza-pomoc.pdf

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat. Apteczka pierwszej pomocy.

Cele: znasz rodzaje apteczek, wymienisz ich wyposażenie w zależności od rodzaju.

PK. Jakie są różnice w wyposażeniu apteczki turystycznej i domowej?

Podręcznik strony 92-94. Ćwiczenia 1,2,3,4 strony 94. Sprawdź czy potrafisz.

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa 8

Temat.       Omdlenia i zasłabnięcia.

Cele:  wymieniasz przyczyny i objawy omdleń, potrafisz udzielić pomocy.

Pytanie kluczowe: Jaka jest różnica między omdleniem a zasłabnięciem?

Podręcznik str.83.

Ćwiczenie 3 str.84. sprawdż czy potrafisz.

Janusz Sternik.

Edukacja dla bezpieczeństwa

2 kwietnia 2020

Temat. Tamowanie krwawień i krwotoków.

Cele: Znasz rodzaje krwotoków, potrafisz udzielić pierwszej pomocy.

Pytanie kluczowe: w jakim przypadku stosujemy opaskę
uciskową, przy którym rodzaju krwotoku?

Podręcznik str.95-98
      Ćwiczenie 1,2 str.98.(sprawdz ...)